Cirkuszherceg

Egy bohóc kalandja jövővel

Az előadás leírása
A körülöttünk lévő világ forradalmi változásokon megy keresztül. Klasszikus értékeink, hagyományaink, szokásaink és minden örökségünk megkérdőjeleződni látszik. Félelemmel vagy örömmel, érdeklődve vagy távolságtartással nézzük a technológia és a digitalizáció mindenhová beszivárgó megoldásait: a mesterséges intelligencia mindenre azonnali választ kínáló csetablakait, az egyre okosabb számítógépeket és robotokat. Milyen lesz a jövőnk? Komfortos vagy ijesztő? És milyen lesz a jövő embere? A gépek kreatív társaivá vagy passzív kiszolgálóivá válunk?
Ezek a látványos és gyors változások a cirkusz világát sem hagyják érintetlenül, a cirkuszi szakma és az artistaművészek is folyamatosan vitatkoznak egymással a múlt szerepéről, a jelen kihívásairól és a jövő lehetőségeiről. Izgalmas párbeszédek résztvevői lehetünk és még izgalmasabb műsorokat láthatunk világszerte. Ezt az átmenetet: régi és új, klasszikus és digitális találkozását mutatja be a Kristóf Krisztián Hortobágyi Károly-díjas artistaművész által a Fővárosi Nagycirkusz porondjára álmodott Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel című 2025-ös tavaszi műsorunk.
A Cirkuszhercegben egy különös cirkusziskolába csöppenünk, amelyben a tanárnő, Demjén Natália arra keresi a választ, hogy ebben a – lassan – számítógépek által vezérelt világunkban mit jelent az a szó: cirkusz? Vajon érezzük-e, értjük-e még igazi varázsát, vagy azonnal a számítógép (AI) segítségével keressük a választ? Ekkor jelenik meg a porondon a bohóc, aki tudná az őszinte, szívből jövő választ… ha a tanárnő figyelne rá.
- az előadás hossza: 150 perc
- 1 darab 20 perces szünettel
- 11 lélegzetelállító produkció
- minden korosztálynak ajánljuk
Hogyan egészíti ki egymást a klasszikus cirkuszi hagyomány és a modern technológia számos újdonsága?
Mindez megtudhatjuk a Fővárosi Nagycirkusz Cirkuszherceg című, 2025-ös tavaszi műsorából.

Demjén Natália - Magyarország
„26 évesen találkoztam először a levegőakrobatika világával egy cirkusz-színházi előadáson a Trafó Kortárs Művészetek Házában. A Circus Cirkör társulat művészei olyan világba röpítettek, amely egyszerre volt szürreális és teljesen természetes. Miközben csodáltam őket egy mindent elsöprő érzés kerített hatalmába: légtornász leszek, kerül, amibe kerül!” – mesélte műsorunk egyik főszereplője, aki légtornász, énekesi, színészi és hegedűművészi tudását rendszeresen vegyítette egymással fellépései során.
Légtornászként Vincze Tünde tanítványa volt, Migrant Heart című produkciójával többek között elnyerte a varsói Aranybohóc-díjat (2015), a Kijevi Nemzetközi Cirkuszfesztivál bronz díját (2013) és a szentpétervári Planetary Carnival of Stage arany díját (2010). Tanítványa, Sophia, 2017-ben a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál New Generation kategóriájában bronz díjat nyert. Natália a technikai tudás mellett mindig nagy hangsúlyt fektet az előadásmódra: összekapcsolja a szívből fakadó érzelmeket az elme szülte gondolatokkal, hogy a produkció túljusson a szemet gyönyörködtető fizikai teljesíményen.
Demjén Natália Konferanszié és levegőakrobata

Henry Ayala - Venezuela
Műsorunk főszerepelője a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál Ezüst Bohóc-díjas világhírű bohóca, a venezuelai Henry Ayala. Henry egy többgenerációs artistacsalád hagyományait követve számos cirkuszi zsánert tökéletesített. A magasdrót, a zsonglőrmutatványok és a trapéz mind mestersége részévé vált, ám szívének legkedvesebb műfaja nem más, mint a bohócművészet. Nem véletlen, hogy világszerte a “Bohócok Hercegeként” ismerik, hiszen szavak nélkül is képes bárkit megnevettetni. Szenvedélyesen törekszik arra, hogy megossza a közönséggel a felszabadult öröm és az őszinte nevetés varázslatos ajándékát.
Henry Ayala Bohóc

Ayala Troupe - Venezuela & Kolumbia
HENRY AYALA, LONDONO GOMEZ JHNON EDWAR, SILVA PARRA JOHN JAIRO, SILVA PARRA YEISON ALEXANDER
Az Ayala Troupe a cirkuszművészet világának egyik ékköve, amely generációkon átívelő hagyományaival és lenyűgöző innovációival vált nemzetközileg a legmagasabb szinten elismertté és írta be nevét a cirkusz történetébe. Az Ayala-család tehetséges művészei által vezetett társulat lenyűgöző, sokszoros díjnyertes magasdrót-produkciójával ezúttal a magyar közönséget varázsolja el. A lélegzetelállító mutatványokat elképesztő dinamizmussal és energiával adják elő a magasban, mozdulataik precízek és magabiztosak.
Ayala Troupe Magasdrót

Astronauták - Magyarország
SIMET LÁSZLÓ, LAKATOS ZSUZSANNA, ANDREII ZHUKOV, HORVÁTH MÍRA GRÉTA
„Fanatikusnak kell lenni, a legnagyobb célokat kell kitűzni és azokért dolgozni tűzön-vízen át” – vallja Simet László, Hortobágyi Károly-díjjal, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Érdemes Művész, artistaművész, aki cirkusztörténelmet írt azzal, hogy 2023. április 15-én, 63 évesen egy 22 milliméter vastagságú, 300 méter hosszúságú drótkötélen Magyarországon elsőként kelt át biztosítókötél nélkül a Duna egyik partjáról a másikra. Simet László a világon egyedülálló produkcióval tér vissza a Fővárosi Nagycirkusz porondjára: egy, a halálkereket és a magasdrótszámot ötvöző, 8 méter magas forgó rekviziten érzékelteti velünk az űrbéli súlytalanság állapotát.
Asztronauták Óriás szemafor

Richter Angelina - Magyarország
Richter Angelina a több évszázadra visszanyúló Richter dinasztia egyik legfiatalabb tagja. Angelinát már egészen kis korától kezdve különös szál fűzte a lovakhoz, négyévesen lépett fel először, egy bájos pónifogat műsorszámmal. Ezt követően több cirkuszi zsánert is kipróbált: lovas akrobatikát, lábzsonglőr mutatványokat a család Szandra nevű elefántja hátán, valamint fellépett testvére, Kevin ugródeszka csoportjával is, mely számos európai fesztiválon nagy sikert aratott. Ezek mellett folyamatosan edzett lovakkal, hiszen mindig is tudta, hogy ez az ő világa. A hosszú tréningezés és a rá jellemző kitartó munka végül meghozta a csodálatos eredményt: 2023 őszén Guiness-rekordot döntve, egyedüli nőként a világon 20 lóval bemutatta a posta produkciót. Azóta saját lovaival a szabad idomítás művészetét tökéletesíti, számos európai nagyváros cirkuszában vendégszerepelnek.
Richter Angelina Magyar posta lovas produkció

Richter Flórián - Magyarország
Richter Flórián Hortobágyi Károly-díjas és Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett magyar artistaművész, a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon 2004-ben Ezüst, majd 2008-ban Arany Bohóc-díjat elnyerő lovasakrobata. Flórián Stuttgartban született, hetedik generációs Richter artistacsalád gyermekeként. 2009-ben létrehozta saját lovas műsorát, a Horse Evolution Showt, a műsor a világpremier után Európa-szerte sikert aratott. 2016-ban megalapította saját utazócirkuszát, a Richter Flórián Cirkuszt. 1998-ban feleségül vette Edith Folcót, aki a magyar Eötvös és az olasz Folco cirkuszdinasztia leszármazottja. Két gyermekük született, Kevin és a műsorunkban szintén fellépő Angelina.
Richter Flórián Lovas szabadidomítás

Onyshchenko Dmytro - Ukrajna
Onyshchenko Dmytro a 2024-es Italian Circus Talent Festival aranyérmes ukrán művésze, produkcióját a gurtni és a zsonglőr zsánerek elemeivel fejlesztette egyedivé és lenyűgözővé. A még mindig csak 9 éves művész elképesztő tehetségére felfigyelt a cirkuszi szakma is: fiatal kora ellenére már több cirkuszfesztiválon is nagy sikerrel lépett fel, díjakat és különdíjakat nyert. Kiemelkedő művészi és szakmai tudását bizonyítja az is, hogy 2025 januárjában a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál New Generation kategóriájában elnyerte az ezüst díjat!
Onyshchenko Dmytro Gurtni és zsonglőr

Extreme light - Ukrajna
KHRYPKOV DENYS, KULCHYTSKYI VLADYSLAV, KUSHCH REHINA, VASYLIEV RUSLAN, YELETSKYI SERHII
Az Extreme Light egy szenvedélyes és elkötelezett ukrán művészekből álló tánccsapat, akik különleges technikájú fényjátékkal és hipnotikus vizuális trükkökkel előadott koreográfiákat mutatnak be. A legmodernebb fénytechnológia és a végtelenül precíz és összecsiszolt koreográfia tökéletes összhangja egy egyedülálló és magával ragadó látványvilágot varázsol elénk. Esetükben tényleg igaz, hogy még a szemünknek sem hiszünk! Tehetségük és kreativitásuk nem ismer határokat, nem csoda hát, hogy a világ egyik legrangosabb cirkuszművészeti versenyén, a 2024-es Monte-Carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a csapat elnyerte a Bronz Bohóc-díjat.
Extreme light Fénytánc

Vladyslava Naraieva - Ukrajna
Az ukrán Vladyslava Naraieva négy éves korától kezdve heti 6 napot és naponta 6 órát gyakorol. A 19 éves művész több zsánert is kipróbált, végül választása a handstandra esett. Kitartása, szorgalma és elhivatottsága meghozta gyümölcseit: a németországi Wiesbadenben megrendezett European Youth Circus fesztiválon másodszor nyert első díjat. 2018 után 2024-ben az idősebb korosztály (18-25 évesek) versenyében, majdnem maximális pontszámmal győzött. Vladyslava szabadidejét általában egyedül tölti, szeret sétálni, zenét hallgatni, olvasni és videojátékokkal játszani. Hobbija a versírás.
Vladyslava Naraieva Kézenálló

Csepregi Lilla - Magyarország
Csepregi Lilla a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia tanulója. Játékos és humoros slackline produkciója mögött sok évnyi gyakorlás és kőkemény munka van, melyben Mikovinyi Rudolf artista tanár és Sebestyén Csaba balettmester-koreográfus segítették a fiatal magyar artistát. Pályafutása első jelentős állomása az volt, hogy szerződést kapott a svájci Salto Show téli műsorába, melyben világhírű artisták társaságában lépett fel.
Csepregi Lilla Slackline

Szabó Réka - Magyarország
Szabó Réka 4 éves kora óta táncol, a Budapest Táncművészeti Stúdióban végzett színházi táncosként. Táncművészként számos színházi darabban, rendezvényen, videóklipben, tévéműsorban szerepelt, itthon és külföldön egyaránt. 2014-2021 között a Fővárosi Nagycirkusz tánckarának tagja és három műsorának koreográfusa is volt. Karrierje egyik legfontosabb sikere, hogy táncosként dolgozhatott Tim Burton Dumbo című Disney-filmjében. Réka két éve turnézik Európa-szerte a műsorunkban is látható Solo Quick Change számával, mely profi tánctudásának és a rá jellemző sajátos humornak köszönhetően válik eredeti és ritka produkcióvá.
Szabó Réka Gyorsöltözés

Kriz Orsolya - Magyarország
Bár a kutyák gyakori fellépői a cirkusznak, ilyet még garantáltan nem látott a hazai közönség! A Fővárosi Nagycirkusz porondján először láthatunk Dog Dancing produkciót, melyet a nyolcszoros országos bajnok és hivatásos kutyatréner Kriz Orsolya, valamint hűséges társa Kashmira mutatnak be. Orsi gyerekkora óta ösztönösen jól ért a kutyák nyelvén. Húszévesen megismerkedett a kutyás táncművészettel, amelynek hamar nemzetközileg is elismert mestere lett. Az aktív versenyzés mellett 2017-ben megalapította az ország első Dog Dancing kutyaiskoláját.
Kriz Orsolya Dog Dancing
Pánczél Lajos Magyar Teátrum-díjas
Graeser József Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett
Pál Dániel Levente
Csicsely Zoltán Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett
Kristóf Krisztián Hortobágyi Károly-díjas
Fehér Géza
Földesi Attila
Adamecz József
Oláh Antal
Pípis Zoltán
Román Iván
Savenko Gulnara
Dolha Yelyzaveta
Krukovska Veronika
Sharovenko Anna
Kuriacha Mariia
Varga László
Babicz Mihály
Dóczy Dániel
Haradzha Semen
Kovács Attila
Markovics Alex
Nagy Máté
Tóth László
Zahalka László
Martonosi Attila
Princz Gergő
Kövér Lilla
ifj. Oláh Antal
Szimeiszter Balázs
Pánczél Gergő
Balla Dávid
Kis Róbert
Szűcs Gabriella
Tóth István
Bontó Richárd
Kardos Zsolt
Nagy Attila
Szilczer András
Zángó Tamás
Demjén Natália
Szakál László Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett
Babindák István
Bálint Károly
Duka Tibor
"Nagyon jól éreztük magunkat, kicsik, nagyok egyaránt!"
„Nagyon hangulatos, szép hely, igazán látványos előadással. Gyerekes családoknak, pároknak, és egyedülállóknak is csak ajánlani tudom.”